Rozmiar tekstu: AAA
Wina Piemontu w Domu Technika.

17-09-2010  Aktualności

wina-piemontu-[1](1).jpg
Prezentację prowadził między innymi Paolo Filippi, Prezydent włoskiej Prowincji Alessandria (Provincia di Alessandria), Lidera Projektu Partnerskiego INARMA „Wspólne podejście do zarządzania ryzykiem powodziowym”.
Zaproszeni goście mieli możność poznać najlepsze wina piemonckie, którym towarzyszyły typowo włoskie przekąski.
Piemont, nazywany „perłą winiarstwa włoskiego”, jedynie w Toskanii ma godnego siebie rywala. Zimy są tu śnieżne, lata gorące i suche. Podczas zbiorów często występują mgły, zaś piemoncka winorośl jest jedyną we Włoszech, która pnie się wysoko i jedyną, która z powodzeniem znosi mgły. Prawie wszystkie winnice leżą na zboczach, a zbiory winogron w przeliczeniu na hektar należą do najniższych we Włoszech, co ma istotny wpływ na jakość tutejszego wina.
Króluje tu czerwone grono Nebbiolo, z którego powstają sławne, wielkie wina Barolo i Barbaresco. Nebbiolo jest uważane za jedną z najszlachetniejszych odmian, dającą ciemne, taniczne, bogate w alkohol, długowieczne wina cenione przez kolekcjonerów. W młodości wina te są niezwykle garbnikowane i z dużą ilością kwasu, z czasem ukazują całą swoją niezwykłą złożoność. Okres dojrzewania wina to minimum 24-36 miesięcy w dębowych beczkach. Starzenie się w beczce odpowiada za akcenty wanilii, dymu i smoły. Dalsze leżakowanie wina w butelkach dodaje skórę, cedr, tytoń.
Barbera to drugi szczep, na którym szczególnie w ostatnich latach skupia się uwaga wielu znanych producentów chcących pokazać, że również wino zrobione z tego grona może być wielkie. Choć dominują tu wina czerwone, by wspomnieć jeszcze o Dolcetto, Grignolino i samym Nebbiolo, to warto pamiętać też o słynnym białym Gavi z gron Cortese i o Roero Arneis. Biały szczep Moscato używany jest do masowej produkcji słodkich win musujących, jak również do lekko perlącego się ekskluzywnego Moscato d’Asti DOCG.
Piemont posiada 7 stref produkcji win klasy DOCG: Asti i Moscato d’Asti, Brachetto d’Acqui, Barbaresco, Barolo, Gattinara, Gavi lub Cortese di Gavi, Ghemme, oraz 45 stref dla win DOC.

« powrót
 
 
 

Marki Grupy ORLEN